Maža juoda suknelė – amžinas mados fenomenas?
getstyle

Maža juoda suknelė – amžinas mados fenomenas?

Mažos juodos suknelės elegancija – nemirštanti klasika, moteriškumo išraiška, kuri siejama su visame pasaulyje žinomos dizainerės Koko Šanel (Coco Chanel)vardu. Tikrasis prancūzaitės vardas ir pavardė Gabrielle Bonheur Chanel. Apie šią mados ikoną priprašyta tiek knygų, straipsnių, kad temų susijusių su ja, kurios būtų nepaliestos, rasti turbūt yra sudėtinga. Ir tai nestebina, juk būtent ji į mados pasaulį įnešė daugybę naujovių, padėjo pamatą mados supratimo kultūrai. Koko Šanel asmenybės charizmatiškumas, unikalumas, neįtikėtinai įdomi gyvenimo istorija suteikia papildomo prieskonio. Dažnai girdime sakant, kad „kiekvienai moteriai privalu turėti mažą juodą suknelę“. Tai neabejotina tiesa. Pati Koko Šanel, kalbėdama apie moteriškus drabužius yra žaismingai ir drąsiai pasakiusi – „Kai tenka rinktis tarp vyro ir suknelės, rinkitės suknelę“. Tyrinėdami mados pasaulį dar kartą prisiminkime, kodėl šiame pasakyme tiek daug tiesos.

Juoda drabužių spalva

Juodos spalvos kelias į moterų spintas buvo ne toks lengvas ir paprastai suprantamas, kaip mums gali pasirodyti. Jau nuo senų laikų ši spalva buvo siejama su blogiu, paslaptimi, mirtimi. Dar senovės Egipte ir Graikijoje atsirado tradicija laidotuvių metu vilkėti juodai. Buvo tikima, kad būtent juodai vilkintys gyvieji gali su tinkama rimtimi ir susikaupimu palydėti mirusį į amžinąjį pasaulį, neįžeisdami aukščiausių dievų. Įdomu, kad pačios laidotuvės buvo vadinamos hora nigra, kas, pažodžiui verčiant, reiškia – juoda valanda. Ilgainiui žmonės bijojo rengtis juodais drabužiais, nes buvo tikima, kad taip prisišauksi nelaimę. Šia spalva neišvengiamai rengdavosi pačio vargingiausio luomo žmonės.

Daug aprangos įpročių pasikeitimų įvyko XII a.–XVI a. Šios spalvos drabužiai pasiekė ir aukštojo luomo kambarius, dvasininkus, karius, viduriniosios klasės žmones. Įdomu, kad panašiu laikotarpiu kai kuriose Rytų šalyse juodos spalvos drabužis netgi tapo aukštos kilmės įrodymu. Vėlesniais laikais XVII–XVIII a. ši spalva vėl imta tapatinti su mirtimi, gedulu, neaiškios kilmės blogąja magija ir kerais. Daugumoje kultūrų taip pasiliko iki šių dienų: į laidotuves vis dar renkamės juodus drabužius, o norėdami išreikšti savo gedulą, liūdesį, susirūpinimą, užsisklendimą, taip pat dažnai rengiamės būtent taip. Nors šiandien tai ganėtinai kintantis reiškinys.

Romantikų laikai ir sentimentalumas žinoma suteikė juodai spalvai ypatingą dėmesį ir svarbą – dabar ši spalva nešė ne tik mirties simboliką, bet rašytojų tekstuose reprezentavo paslaptingumą, seksualumą ir tapo svarbia bet kurio luomo žmonėms.

 

1926 m. – mažos juodos suknelės triumfas

Turbūt nebus per drąsu pasakyti, kad 1926 m. mados pasauliui buvo tikrai svarbūs ir reikšmingi. Būtent šiais metais garsaus žurnalo „Vogue“ žurnale pasirodė modernus Koko Šanel kūrinys – maža juoda suknelė. Neįtikėtinai paprastas ir revoliucingas Šanel atradimas sukėlė tikrą perversmą tiek mados pasaulyje plačiąja prasme, tiek kiekvienos moters spintoje.

Pasakojama, kad pati Koko Šanel turėjo tikslą sukurti kažką praktiško ir universalaus, ką būtų galima vilkėti ir norint atrodyti paprastai, neryškiai, bet moteriškai ir norint atrodyti itin puošniai, moteriškai ir skoningai. Dizaineriai buvo svarbu, kad prie drabužio būtų paprasta derinti aksesuarus, avalyne, paltus ir kitus papildomus įvaizdžio akcentus. Polis Puare sulygino mažą juodą suknelę su mirtimi, gedulu, liūdesiu, bet kuo toliau tuo labiau mados ekspertai pripažino ir įvertino Koko Šanel sukurto drabužio reikšmę ir tapatino šį įvykį su bet kuriuo kitu pasauliui reikšmingu išradimu. Mažą juodą suknelę nešioja garsiausios pasaulio moterys, kurios puoselėja savo asmenybę, moteriškumą ir kerintį paprastumą. Svarbu paminėti, kad įprotis rankinę mesti per petį atėjo būtent su Koko Šanel. Mūsų pamėgti jūreiviški dryžiai irgi atėjo su šios dizainerės triumfu mados pasaulyje. Dauguma naujų mados kolekcijų vis dar naudojasi mažos juodos suknelės kūrimo principu – prie jos derinami aksesuarai, kiti drabužiai.

 Kaip teisingai pasirinkti aksesuarus vilkint mažą juodą suknelę?

Šįkart nepasakysime ką būtent dėvėti prie šio drabužio, nes čia svarbiausias Jūsų skonis ir gebėjimas jausti stilių. Pasidalinsime keliomis įžvalgomis, kurios gali būti naudingos puošiantis „mažuoju“ stebuklu. Dėvėdamos mažą juodą suknelę rinkitės matinės juodos spalvos, matines, ne itin storas pėdkelnės. Nepatartina eksperimentuoti su spalvotomis pėdkelnėmis.

Su bateliais kiek paprasčiau. Šiuo atveju kaip tik galite derinti įvairių spalvų batelius, nes prie juodos spalvos tiks bet kokia spalva, o bateliai tikrai yra tas akcentas, kuris gali padėti su ta pačia suknele atrodyti vis kitaip. Dienos metu galite drąsiai rinktis plokščiapadžius batelius, o vakare suspindėti su bateliais aukštesniu kulnu.

Juoda maža suknelė Jums suteikia absoliučią laisvę ir renkantis aksesuarus. Dienos metu turėtumėte rinktis kuklesnius kaklo papuošalus ir auskarus, o vakare nebijokite pasirinkti ką nors drąsesnio – gundančiai žvilgančio ir pabrėžiančio Jūsų moteriškumo spindesį.

 Stilius gimsta iš požiūrio

Juoda maža suknelė yra tai ką dėvėsite ilgai ir dažnai, todėl renkantis tokį drabužį nepagailėkite pinigų geresnės medžiagos drabužiui. Derindamos aksesuarus prisiminkite – daugiau nereiškia geriau, kokybiškiau, gražiau. Grožis tikrai slypi genialiame paprastume, o kaip pasakytų pati Koko Šanel: „Moteris gali būti per daug apsirengusi, bet ji niekada nebus per daug stilinga. Stilius gimsta ne iš drabužių, stilius gimsta iš požiūrio“.

sukneles